IMG 3857 Copy

جوشکاری یکی از روشهای اتصال می باشد ، هدف آن اتصال دایمی مواد مهندسی (فلز، سرامیک، پلیمر، کامپوزیت) به یکدیگر است  .اغلب سازه ها در صنعت از قطعات مختلف ریختگی ، آهنگری شده ، نورد شده و … تشکیل شده اند که با روش های گوناگون به یکدیگر متصل می شوند.  یکی از خطرات عمده در بخش جوشکاری در صنعت ، جوشکاری در ارتفاع و سازه های فضایی و یا اتصال سازه ای به سازه دیگر در مکانی مرتفع یا غیر ایمن میباشد و متاسفانه

اینگونه جا افتاده است که یک جوشکار نباید از ارتفاع غیر ایمن بترسد!!

برای جوشکاری درارتفاع ایمن ترین راه کار، سیستم دسترسی با طناب میباشد ، که سرعت و ایمنی چشمگیری درجوشکاری ایحاد میکند و این موضوع باعث دقت عمل درانواع جوشکاری میگردد.

IMG 3857 Copy

ایمنی جوشکاری در ارتفاع

باعث تاسف است که خیلی ها براین عقیده اند که جوشکاری که با تجربه است، نباید از ارتفاع بدون ایمنی ترسی داشته باشد. این درحالی است که جوشکاری صنعتی، یا در ارتفاع و برای سازه های فضایی و اتصالات سازه ها به یکدیگر که مکان جوش، مرتفع است باید موارد ایمنی کاملاً رعایت شود و رعایت ایمنی از جمله خصوصیات یک جوشکار با تجربه و آموزش دیده است .

اجرای جوشکاری در ارتفاع با طناب مخصوص، هم سرعت و هم ایمنی کار را بالا می برد و مطمئنا دقت بالایی را در جوشکاری ها می طلبد.بنابراین جوشکار باید در کار خودش و حفظ ایمنی خود و کارش باید تبحر داشته باشد.شرکت الو ارتفاع در اجرای انواع جوشکاری ها در ارتفاع بسیار با تجربه میباشد و از تکنسین های خبره بهره گرفته است.

دود فلزات جوشکاری، سرو صدا،البسته حفاظتی ، پیشگیری از حریق، جوشکاری در فضاهای بسته همگی مواردی هستند که باید از نظر ایمنی مورد بررسی قرارگیرند.

جوشکاری چیست ؟

عملیاتی که به وسیله آن عواملی مانند فشار، جریان الکتریسیته و حرارت باعث پیوستگی در فلز و یا فلزات مورد اتصال واقع می شود. جوشکاری در ارتفاع یکی از سخت ترین مشاغل محسوب می شود. که این کار با طناب های مخصوص هم به راحتی قابل انجام است.

جوش سنگین

جوش سنگین شامل اسکلت سازی محصولات فلزی

جوش سبک

در جاهای سبک و ضعیف تر استفاده  میشود که می توان به در و پنجره سازی، نرده سازی، نصب پنجره هایی که نیاز به جوش در ارتفاع دارند.حفاظ فلاشینگ پله فرار، ریل آسانسور، و .. اشاره داشت. که این کار به خاطر سختی و ظرافتی که در جوشکاری نیاز است باید توسط تکنسین های ماهر و آموزش دیده و با تجربه انجام شود.

کار در ارتفاع بدون داربست

شستشوی نمای ساختمان ، پیچ رولپلاک نما ، رنگ آمیزی نما

شستشوی نما

شستشوی نما

شستشوی نمای ساختمان

شستشوی نما از کارهای مهمی است که در جهت زیبایی ساختمان می توان انجام داد و تاثیر آن را به چشم دید. قیمت ششتشوی نما به طرح و جنس نمای ساختمان بستگی دارد، البته مکانی که ساختمان در آن قرار دارد هم در قیمت شستشوی نمای ساختمان بی تاثیر نیست.

در تهران و شهرهای بزرگ دیگر که هوا بسیار آلوده است و ساختمان ها بیشتر کثیف می شوند قیمت شستشوی نما قدری متفاوت می باشد. شستشوی نما و یا همان نماشویی در تمیزی و زیبایی ظاهری ساختمان نقش به سزایی دارد و می توان گفت از کارهای مهم و تخصصی ساختمان، شستشوی نما می باشد. ما در این مطلب شما را با نماشویی و شستشوی نما بیشتر آشنا می کنیم.

پیچ رولپلاک نما
پیچ رولپلاک نما

پیچ رولپلاک نمای ساختمان

پیچ رولپلاک کردن سنگ بهترین روش برای ایمنی بخشیدن به سنگهای لق شده نما میباشدوجود اسکوپ پشت سنگ هم‌نمیتواند تضمینی برای جلوگیری از ریزش سنگ از نما باشد اسکوپ سیم مفتولی هستش که هنگام نصب در پشت سنگ ها داخل شیاری که با فرز ایجاد میکنند

قرار میدهند تا سیم از افتادن سنگ جلوگیری کندولی بدلیل رطوبت وجنس بد سیمها انها نیز از بعد لز مدتی ازبین میروندوسنگ احتمالا سقوط کند سنگهای کار شده روی نما بصورت ابزارو سنگهای باریک تر از ۲۰سانتی متر احتمال ریزش بیشتری نسنبت به سنگهای پلاک ۴۰سانت عرض دارند

رو کار که حالت برجسته تر نسبت به سنگهای دیگر دارندمثل ابزار نماهای کار شده به روش  رومی سینه کفتریها ستونهای کار شده با سنگ های ۱۰ و۲۰ سانتی وقابهای دور پنجره ها احتمال بیشتری از ریزش و جداشدن از نما را دارا میباشند

وسایل ایمنی جوشکاری در ارتفاع

جهت جلوگیری از برق گرفتگی و نیز جلوگیری از سقوط افراد و اشیا رعایت اصول ایمنی در انجام عملیات جوشکاری یا برشکاری در ارتفاع الزامی است.جایگاه کار جوشکاری درارتفاع باید نسبت به زمین عایق بوده و پیش از جا به جایی دستگاه های جوشکاری باید منبع برق قطع شوند.

 • سیستم های خنک کننده موتور جوشکاری
 • سپر حفاظتی برای گیره های الکترود
 • تعبیه دستگیره ها و سوئیچ ها در فاصله ایمن
 • حفاظ های مناسب برای دسترسی قسمت های برق دار دستگاه های جوش مقاومتی
 • ممنوعیت استفاده از هر نوع هادی ( به جز کابل جوشکاری) در مدار جوشکاری
 • ایمن بودن تمامی اتصالات و تجهیزات
 • انعطاف پذیر بودن کابلهای جوشکاری
 • عایق بندی مناسب
 • استفاده از دستکش، لباس و کفش عایق الکتریسیته
 • ممنوعیت استفاده از اتصالات مسی در عملیات جوشکاری ( البته جوشکاری با گاز استیلن)
 • دوربودن سیلندرهای گاز از عملیات جوشکاری
 • تمامی تجهیزات و دستگاه های جوشکاری باید لوح مشخصات فنی را داشته باشند.
 • پوشش درز، شکاف، حفره، پنجره های باز پیش از جوشکاری
 • استفاده از پوشش های نسوز
 • عینک و ماسک جوشکاری و کلاه ایمنی جوشکاری
 • دستگاه های محافظتی (سپرها و عرشه ها).
 • جوشکاری به خصوص جوشکاری الکتریکی در زمان باران یا بارش برف باید متوقف شوند.
 • روشنایی محل جوشکاری

تاسیسات جوشکاری الکتریکی که در ارتفاع بالاتر از یک متر قراردارند می بایست روشنایی مورد نظر جهت کفپوش، پله و نرده ها را داشته باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *